Biuro

Nowoczesna powierzchnia biurowa

Nowoczesne biura w dużej aglomeracji

Całkowite zapasy nowoczesnej powierzchni biurowej (biorąc pod wzgląd centra o powierzchni powyżej 500 mkw.) w Trójmieście szacowane są na circa 190 tys. mkw.; z czego najwięcej przypada na Gdańsk - ok. 60%, Gdynia posiada ok. 36% tej powierzchni, Miasto Sopot ok. 4 %. W 2008 r. w Trójmieście (gdzie nurty cenowe wyznacza Gdańsk) czynsz za powierzchnię biurową klasy A wynosił miesięcznie 15-18 euro za 1 mkw., z kolei czynsze w budynkach klasy B były średnio o 2-3 euro niższe.

Zmiany na rynku nieruchomości

W momencie przełomowym lat 2008/2009 ponadto w pierwotnym kwartale 2009 r. nastąpiło przewidywane pomniejszenie popytu na biura, które jest pokłosiem kryzysu. To natomiast pociągnęło za sobą obniżenie stawek czynszowych, bo kilka przedsiębiorstw w ramach redukcji opłat starało się ograniczyć przestrzeń wynajmowanych biur bądź też całkowicie rezygnowało z wynajmu.

Pomijając to, gorsza koniunktura oraz zawiłości z uzyskaniem opłacania przyniosły wstrzymanie realizacji niektórych inwestycji (np. projektu pod nazwą Tryton zlokalizowanego naprzeciwko Gdańskiej stoczni), a zmniejszona podaż powierzchni biurowej przyczyniła się do powstrzymania dalszego spadku czynszów. W tej chwili cena za miesięczny wynajem 1 mkw. powierzchni w biurowcach wynosi ok. 55-60 zł plus media.

Nowe inwestycje

Planowane są także nowe inwestycje, i równocześnie w biura klasy A. Deweloperzy twierdzą bowiem iż, bez względu od sytuacji ekonomicznej, biurowe powierzchnie komercyjne o bardzo wysokim standardzie usytuowane w najatrakcyjniejszych punktach miast zawsze będą cieszyły się zainteresowaniem.

Aktualnie największymi obiektami oferującymi nowoczesne powierzchnie urzędowe w Gdańsku są: Arkońska Business Park I, Serce Biurowe Grunwaldzka, Allcon Park, Park Naukowo-Technologiczny, KA5 przy ul. Kartuskiej, Sadowa Business Park. Natomiast duże prowadzone w tym sektorze inwestycje to: Arkońska Business Park Ii oraz Kartuska 201 o łącznej powierzchni ok. 20 tys. mkw. Później planowane jest urządzanie obszarów zlokalizowanych w sąsiedztwie Hali Olivia jak oraz budowa Młodego Miasta na terenach Stoczni Gdańskiej.